Novosti iz zadruge
Ekološka akcija čišćenja podmorja
Autor: Željka Ninčević, 2. 10. 2022.

Sunčana nedjelja 2. listopada 2022. bila je posebna jer se u Slatinama održala ekološka akcija čišćenja podmorja u organizaciji Udruge za očuvanje kulturne i prirodne baštine Slatina. Akcija se održala u sklopu projekta Večernjeg lista, Rezolucija Zemlja - održivi turizam, kao uvod u konferenciju o održivom turizmu koju će Večernji list organizirati krajem listopada/početkom studenoga.

Sretni smo i ponosni što su akciji sudjelovali i naši učenici - zadrugari na korisnom i zanimljivom predavanju o održivom razvoju čiste obalu na relaciji gdje su ronioci čistili podmorje. Sudjelovali su i na radionici o razvrstavanju otpada, ugroženim vrstama u moru te su naučili kako treba brinuti o okolišu i moru od kojeg i za koje živimo. Akcija je završila oko 14 h, a medijski je popraćena od HRT-a, Večernjeg lista, Radio Splita, Gradskog radio Trogira, Radio Dalmacije te raznih lokalnih internetskih portala. Osim lokalnih ronioca, u akciji su sudjelovali ronioci iz UPA Rostrum, PIK Mornar, te ronioci Javne vatrogasne postrojbe Split. Akciji su podržali i lokalni volonteri, članovi Udruge za zaštitu kulturne i prirodne baštine Slatine te vrijedni mještani koji su svojim brodovima izvlačili otpad iz mora. Sudjelovali su i volonteri inicijative Čisteći medvjedići koji su s djecom i ostalim volonterima očistili dio obale. Pohvaljujemo akciju te se ponosimo svim mještanima koji su u njoj sudjelovali, a posebno našim učenicima koji su pokazali kako se brine za sadašnjost i budućnost!