Novosti iz zadruge
Novi učenici - nove radionice izrade eko - sapuna
Autor: Željka Ninčević, 1. 2. 2019.

Već nekoliko godina u školi proizvodimo eko – sapun koji ne sadrži nikakve kemijske dodatke koji bi štetili našoj koži ili okolišu. Upravo onako kako su nekada naše bake ostataka maslinovog ulja pravile sapun od kojega je rublje prekrasno mirisalo. Mi smo otišli korak dalje, pa smo prilagodili stare recepte i napravili sapun kojega možemo koristiti na koži. Oživjeli smo staru tradiciju našeg mjesta i povezali je sa našim ekološkim ciljevima.

Za izradu sapuna koristimo školsko ekstra djevičansko maslinovo ulje, pa ovakva  baza za proizvodnju sapuna zaista doprinosi njegovoj ekstra kvaliteti. Osim maslinovog ulja, u proizvodnji koristimo i mali udio kokosovog i palminog ulja, te pčelinjeg voska. Potrebna nam je i vodena otopina natrijevog hidroksida. Posebno je važno precizno odvagati sastojke, kako bi sapun bio prikladan za korištenje na koži.

Miješanjem ulja i lužine nastaje sapun, a mikserom ubrzavamo reakciju. Kada nastane stabilna emulzija, dodajemo mineralne boje, te eterična ulja, koja osim što lijepo mirišu imaju i ljekovita svojstva. Zatim je izlijevamo u kalup, gdje se sapun stisne  i ohladi za 24 sata. Režemo ga na željenu veličinu, te ostavljamo mjesec dana na zraku, da potpuno završi proces saponifikacije.

Gotovi sapun pakiramo. Stavljamo i etiketu sa sastojcima. Naš eko – sapun od ekstra djevičanskog maslinovog ulja je sada pravi proizvod kojega bi zaista svatko trebao isprobati na vlastitoj koži.