Pedagoški kutak
Onlne susret učeničkog vijeća i dječje pravobraniteljice
Autor: Nataša Trebotić, 18. 4. 2023.

Danas smo imali online sastanak  u kojem nas je pravobraniteljica za djecu Helenca Pirnat Dragičević upoznala sa svojim radom. Sastanku je prisustvovala i savjetnica pravobraniteljice Ana Pezo te nas je pozvala da dođemo posjetiti njihove urede na Bačvicama u Splitu. U ovom susretu sudjelovala je i Davorka Osmak Franjić, prof. psihologije te naša pedagoginja. Pravobraniteljica nas je podsjetila na naša prava i obveze. Potakla nas je i da sami reagiramo i tražimo ono što nama treba. Više puta je istakla  da uz prava imamo i odgovornosti, te smo razgovarali o tome što su naše zadaće kod kuće i u školi. Postavili smo joj niz upita, a osobito joj se svidjelo pitanje koje je najvažnije dječje pravo, te nam je odgovorila da su sva prava jednako važna, da ih ne moramo zaslužiti i da nam rođenjem pripadaju. Razgovarali smo i o Konvenciji o pravima djeteta te o novim zanimanjima poput influencera i youtubera. Istakla je važnost razvijanja kritičkog mišljenja prema medijskim sadržajima. Predstavnik našeg učeničkog vijeća Vice Garić ukratko je prezentirao rad naše škole. Pravobraniteljici se osobito svidjelo što smo istakli posebnosti škole poput sudjelovanja u mnogobrojnim projektima, volonterskim aktivnostima, radu naše zadruge Prizidnica itd.

Pozvala nas je i da se priključimo Mreži mladih savjetnika za djecu (MMS) . Naime, to je stalno savjetodavno i suradničko tijelo koje okuplja djecu i mlade na nacionalnoj razini. MMS se sastoji od 25 članova, djece i mladih u dobi od 12 do 18 godina. Članstvo u mreži (mandat) traje tri godine, no zainteresirani članovi mogu, nakon isteka mandata, ostati suradnici MMS-a i Ureda pravobraniteljice za djecu.

Radujemo se nastavku ove suradnje i nadam se susretu uživo!