« Svibanj 2024 »

Škola u prirodi učenika četvrtog razreda
Autor: Željka Ninčević, 5. 5. 2023.

Naši četvrtaši su sa učiteljicom Josipom Parčinom krenuli u dugo očekivanu avanturu zvana ekskurzija u Tuheljske Toplice, zajedno s učenicima i učiteljima OŠ Majstora Radovana iz Trogira. Prvi dan su posjetili Majerovo vrelo, izvor rijeke Gacke. Majerovo vrelo u Sincu još obavlja svoju prastaru funkciju mljevenja žita koristeći pogonsku snagu rijeke Gacke.

Drugi dan su započeli posjetom dvorcu Trakosćan -  jednom od najatraktivnijih dvoraca u Hrvatskoj. Vodička Ana Kuzmanić ih je povela po dvorcu, kažu da su se na trenutke osjećali kao dio obitelji Drasković. Zelenilo oko dvorca je prekasno. Posjetili su i Muzej krapinskih neandertalaca - najpoznatije svjetsko nalazište neandertalskog čovjeka u kojem su pogledali dokumentarni film o životu nenandertalaca.

Treći dan su posjetili zanimljivi Tehnički muzej Nikola Tesla u Zagrebu, u kojem su mogli vidjeti vjerni prikaz rudarskoga horizonta za eksploataciju ugljena i drugih ruda, zatim su uspinjačom povezali Donji i Gornji dio Zagreba te za kraj uživali  u Zoološkom parku Maksimir. Četvrti dan su započeli posjetom Spomeniku hrvatskoj himni "Lijepa naša". Na spomeniku je uzidana spomen ploča s prvim stihovima himne, reljef koji prikazuje Antuna Mihanovića. Put ih je odveo  prema Kumrovcu - najvećem Muzeju etnografskog karaktera na otvorenom koji prikazuje kako su ljudi živjeli u prošlosti te Velikom Taboru s kojeg se pruža impresivan pogled  na cijelo Hrvatsko zagorje i dio Slovenije.

I posljednji dan je bio obrazovan... Posjetila se Kuća bajki Ivane Brlić-Mazuranić u Ogulinu (gradu bajki) te Smiljanu - gdje su mogli puno toga saznati o našem velikom znanstveniku Nikoli Tesli... Naravno, neizostavni dio svakog dana bili su bazeni na Termama Tuhelj.☆

❤️ Na kraju, hvala svima koji su sudjelovali u realizaciji ovog prekrasnog putovanja i bravo djeco, bili ste odlični.❤️