« Svibanj 2024 »

Međunarodni dan sjećanja na žrtve holokausta
Autor: Željka Ninčević, 27. 1. 2023.

Danas smo u školi obilježili Međunarodni dan sjećanja na žrtve holokausta u spomen na milijune stradalih Židova i svih ostalih nevinih žrtava Drugog svjetskog rata. Čitali smo ulomke iz djela John Boyne: Dječak u prugastoj pidžami; Markusa Zusaka: Kradljivica knjiga i Dnevnika Ane Frank. Najbolnije je bilo čitati Anine rečenice: "Nakon svibnja 1940. godine došao je kraj dobrim vremenima: prvo rat, nakon toga kapitulacija i dolazak Nijemaca, kada počinju patnje za nas Židove. Zakoni protiv Židova nizali su se jedan za drugim. Židovi moraju nositi židovsku zvijezdu. Židovi moraju predati svoje bicikle. Židovi ne smiju u tramvaj. Židovi se više ne smiju voziti u automobilu. Židovi smiju u kupnju samo od tri do pet sati i to samo u židovske trgovine, na kojima piše "židovski dućan". Židovi ne smiju biti na ulici od osam sati navečer te ne smiju nakon toga sjediti ni u svojem vrtu ni u vrtu poznanika. Židovima je zabranjen odlazak u kazalište, kino ili na neko drugo mjesto za razonodu. Židovi ne smiju sudjelovati u javnim sportskim aktivnostima, zabranjen im je pristup bazenima, igralištima za tenis, hokej ili drugim sportskim terenima. Židovi ne smiju posjećivati kršćane. Židovi moraju ići u židovske škole i još mnogo sličnih zabrana."

Zlo koje se dogodilo se ne smije zaboraviti kako se ne bi ponavljalo!

The Holocaust was a horrific tragedy caused by the hatred and violence of war. Let us honor the victims of the Holocaust by committing ourselves to building a more peaceful world!

#weremeber