« Svibanj 2024 »

Kako je naša škola postala europsko središte na tjedan dana?
Autor: Željka Ninčević, 12. 11. 2022.

U tjednu od 7. do 11. studenoga 2022. naša mala školica je bila domaćin dvama Erasmus projektima. Njemački učitelji Stella Blume i Arne Peinz iz Kooperative Gesamtschule Bad Münder blizu Hanovera boravili su u našoj školici na job shadowing aktivnostima. Kako je tema njihovog projekta inkluzija, prisustvovali su nastavi različitih predmeta, promatrali su metode rada naših učitelja i uspoređivali hrvatski obrazovni sustav s njemačkim. S obzirom da smo mala škola, posjetili su jedan dan i veliku, Osnovnu školu Mejaši, gdje su imali prigodan program te uz asistenciju učiteljice Njemačkog jezika Žane Kuljić i ravnateljice Josipe Banić saznali i o posebnoj odgojno-obrazovnoj skupini te inkluziji učenika s posebnim potrebama.

Naš Erasmus tim je pokazao njemačkim učiteljima ljepote Slatina, Splita i Trogira. Tako su sudjelovali su na umjetničkoj radionici Kist i pit na prekrasnoj lokaciji slatinskog svetišta Gospe od Prizidnica. Posjetili su i Hrvatski pomorski muzej Split gdje im je ravnatelj Ljubomir Radić prikazao povijest pomorstva na Jadranu, a razgledavali su i stare jezgre Trogira i Splita.

Aktivnosti su obogaćene i dolaskom 30 učenika i četvero učitelja OŠ Nove Jarše iz Ljubljane koji su boravili u Slatinama od 9. do 11. studenoga 2022. u sklopu zajedničkog Erasmus projekta Krive su pčele. Zajedno smo brali masline u školskom masliniku, a potom zajedno i ručali. Dok smo čekali termin za uljaru, vratili smo se u školicu gdje smo imali niz radionica povezanih s projektom Krive su pčele. Tako je učiteljica Kemije i Biologije Jelena Burazin održala radionicu osmišljavanja loga našeg Erasmus projekta. Knjižničarka Tea Radić je održala radionicu kreativnog mišljenja, a učiteljica razredne nastave Josipa Parčina je imala najukusniju radionicu pečenja palačinki i vafli koje su učenici mazali medom. Ravnateljica Željka Ninčević je održala radionicu izrade sapuna od meda i pčelinjeg voska, a sve su pomagale učiteljice Ana Vukadinović, Nataša Trebotić i Marina Ležaja.

Uslijedio je potom posjet uljari gdje su učenici i učitelji iz Slovenije i Njemačke promatrali proces nastanka maslinovog ulja, vrhunac cjelodnevne berbe i cjelogodišnjeg truda u održavanju maslinika što je posebno obradovalo najmlađe učenike.

Drugi dan su slatinski i slovenski učenici imali Escape Room sa zadacima i mozgalicama o pčelama i pčelarstvu, a najbrža i najuspješnija ekipa je dobila slatku mednu nagradu. Jedan dio učenika je za to vrijeme sudjelovao u Brain Gym aktivnostima. Potom su vatrogasci DVD Slatine organizirali vatrogasnu vježbu sa zabavnim, zanimljivim i korisnim igrama. U poslijepodnevnim satima su brodom otišli u Split gdje im je učiteljica Engleskog jezika Ileana Šimin pokazala Dioklecijanovu palaču i naučila ih ponešto o povijesti Splita.

Posljednjeg dana su slovenski učenici razgledavali izložbu o pčelama koju smo im u suradnji s Etnografskim muzejom u Splitu pripremili u školi, rješavali su Kahoot kviz o pčelama, a dogovarali su i daljnju projektnu suradnju na eTwinning platformi. Njemački učitelji su imali završne sastanke, a snimili su i kratak podcast na njemačkom jeziku s našom i njihovom Matildom Klaus. I dok su Slovenci provjerili temperaturu mora na slatinskim plažama, Nijemci su razgledavali Trogir. Završili smo tjedan dugim oproštajem sa svim gostima, te dogovorima o sljedećim susretima.

Tjedan prepun događanja i aktivnosti ne bi mogao biti ostvaren bez timskog rada i suradnje cijele škole i zajednice te ovim putem zahvaljujemo svim učenicima, učiteljima, roditeljima i mještanima što su nam pomogli predstaviti se kao dobri domaćini.

Pogledajte i kratke video uratke o našim aktivnostima u proteklom tjednu.