« Travanj 2024 »

Terenska nastava - Split
Autor: Željka Ninčević, 22. 11. 2018.

Lijepo li je učiti izvan učionice, misao je koju su danas ponavljali učenici razredne i predmetne nastave naše škole. Došli su u školu kao i obično, oko 8 h i umjesto u školske klupe, uputili se autobusom u Split.

Prvo odredište je bila Gradska knjižnica Marka Marulića koja nam je pokazala koliko je uzbudljiv i zanimljiv svijet najveće gradske knjižnice i koliku važnost imaju knjižnice za jedan narod. Dok su učenici razredne nastave uživali u Dječjem odjelu, učenici predmetne nastave su slušali predavanje o knjižnici, naučili kako se mogu pretraživati knjige on line te prošetali knjižnicom i uvjerili se kako je to vrlo poticajno i korisno mjesto za korisnike svih dobi. Najviše su se zadržali u Medijskom odjelu gdje su prelistavali stripove i ostalu građu.

Nakon Gradske knjižnice, red je došao na malo kulturnog opuštanja. Učenici razredne nastave su sa svojim učiteljicama posjetili Kinoteku Zlatna vrata gdje su imali prilike pogledali poznati klasik Vlak u snijegu, film iz 1976. godine. Film je nastao prema istoimenom dječjem romanu Mate Lovraka, inače školskoj lektiri, a radnja prati tri učenika 4. razreda koji su iz Velikog Sela išli u pratnji svoga učitelja vlakom u Zagreb, a nakon što se učitelj razbolio, sami su se vraćali u svoje selo i doživjeli pravu pustolovinu pred snježnim nanosom. Osim svevremenskih pjesama, film je najpoznatiji po poruci zajedništva i dječje pomoći željezničarima. Učenici predmetne nastave su sa svojim razrednicima u Domu mladih Split pogledali dramsko-scensku predstavu „Superjunaci“ Teatra Poco Loco i Kazališne družine Pinklec. Posebnost ove predstave su koreografirane borbe superjunaka stvorene iz elemenata plesa i različitih borilačkih vještina. Uz ples, cijelu predstavu prati i atraktivna glazba različitih žanrova (opera, hip-hop, tehno) stvarajući atmosferu svijeta na granici realnosti i fikcije. Cijela priča parafrazira filmove i crtiće o superjunacima koje djeca svakodnevno prate, stvarajući vrlo tanku granicu između igre i stvarnosti, borbe i plesa, s vrlo jasnom porukom o tome da nasilju treba reći NE. Dijalog, stvaralaštvo, ljubav i poštovanje prema drugima – to su supermoći koje spašavaju živote. Predstava se jako svidjela našim učenicima, a posebno su komentirali plesne pokrete koji su dočaravali borbu i usporenost radnje.

Kako bismo još obradovali naše učenike, otišli smo do stadiona Poljud. Upoznali smo se s brojnim zanimljivostima o NK Hajduku, od toga kada je i kako osnovan, tko mu je dao ime, kako je proslavio 100 godina osnivanja i kako je stadion remek djelo arhitekta Borisa Magaša za što je dobio mnoge nagrade 1979. godine. Čuli smo mnoge zanimljive priče o bogatoj prošlosti Hajduka, o slavnim igračima, trenerima i legendarnim utakmicama, turnejama i osvojenim trofejima. Emotivne priče su učinile naš posjet nezaboravnim, a posebno smo se radovali fotografiranju u novinarskom salonu te posjetu VIP loži.

Puni dojmova i dobre volje, krenuli smo autobusom kući sretni što je bar jedan školski dan bio bez bilježnica, udžbenika i e –dnevnika.