Terenska nastava u Splitu 🌞
Autor: Željka Ninčević, 8. 4. 2024.

Povratak s proljetnog odmora odlučili smo započeti terenskom nastavom u Splitu. Naši su učenici posjetili Koncertni laboratorij 🎼 u Hrvatskom domu gdje su imali prilike sudjelovati u interaktivnoj radionici Karneval životinja napravljenoj prema djelu francuskog skladatelja Camille Saint-Saënsa. Svaki od 14 stavaka je posvećen određenoj životinji ili grupi životinja: Uvod i kraljevski marš lava, Kokoške i pilići, Mazge, Kornjače, Slon, Klokani, Akvarij, Dugouhe ličnosti, Kukavica na kraju šume, Ptičji kavez, Pijanisti, Fosili, Labud, Finale. Kompozitor je inspiraciju za djelo našao u veličanstvenoj epizodi iz Starog zavjeta – priči o Noinoj arci.

Učenici predmetne nastave su posjetili i Arheološki muzej Split gdje su pogledali izložbu "Memento Mori: Arheološka istraživanja salonitanske Zapadne nekropole na Zaobilaznici 1986. – 1987." uz stručno vođenje, a uslijedila je i radionica, pa čak i natjecanje. Saznali smo da je gotovo 40 godina trebalo da se na tisuće iznimno vrijednih arheoloških nalaza analizira, znanstveno obradi, interpretira i stavi u kontekst. Analizom čak 615 pronađenih grobova (datiranih od 1. do 6. stoljeća) saznali smo mnogo toga o Salonitancima, a sve naučeno ćemo iskoristiti za rad u našoj zadruzi, za izradu tradicijskog nakita kojim su se rado krasili ljudi u ova davna vremena.

Učenici razredne nastave su posjetili Etnografski muzej gdje su uz prezentaciju o tradicijskim nastambama dalmatinskog područja sudjelovali i na kreativnoj radionici naziva Toplina doma. Naučili su što je komin, što su komoštre, bronzin, ožeg, sinija, katriga, tronožac, škancija…

Izrazito toplo vrijeme i posjet Splitu nas uvijek razvesele i pripreme za tradicionalnu nastavu kojoj se vraćamo već sutra. 🏠 Hvala svim vodičima koji su nam zanimljivo i veselo prenijeli nova znanja!