🎉Svečano otvaranje instalacije "Ljudski sunčani sat" 🌞🎊
Autor: Željka Ninčević, 25. 3. 2024.

Današnji sunčani, proljetni dan je bio izvrsna pozornica za svečanost otvaranja interaktivne instalacije u našem dvorištu. Okupili su se danas učenici, djelatnici, mještani te dragi gosti kako bi posvjedočili ovom važnom trenutku otvaranja „Ljudskog sunčanog sata“, čime smo zapravo završili sa obilježavanjem 110. godina školstva u Slatinama. Kroz sam program su nas vodili učenici 7. razreda koji su upoznali prisutne s zanimljivostima iz povijesti mjerenja vremena, od prvih sunčanih satova, pa do današnjih digitalnih i pametnih. Svečanost su uveličali i učenici razredne nastave recitacijama i školski izbor koji je izveo pjesmu 'Neka cijeli ovaj svijet'.

"Ljudski sunčani sat" predstavlja inovativnu instalaciju – spoj je tradicionalnog koncepta mjerenja vremena s modernim pristupom obrazovanju. Umjesto klasičnog gnomona koji predstavlja kazaljku sata, ljudski sunčani sat koristi osobu kao pomični gnomon, čiji se položaj mijenja ovisno o datumu u godini. Za izradu ove instalacije, učenici i djelatnici su koristili različita znanja i vještine iz nekoliko nastavnih predmeta te tako praktično primjenjivali naučeno gradivo, stoga instalacija predstavlja više od samo uređaja za mjerenje vremena. On nudi priliku za razumijevanje kretanja Sunca i njegovog odnosa s vremenom te spaja drevno znanje s modernom tehnologijom. U samu izradu je uloženo jako puno truda i vremena i ponosni smo što su čitavu instalaciju samostalno osmislili i izradili naši učenici i djelatnici.

Ideju za izradu ovog sata je još davne 2015. godine dala naša ravnateljica Željka Ninčević. Ana Dragaš Vukadinović, učiteljica Matematike i Fizike je napravila precizne kalkulacije i zajedno s učenicima nacrt sata u prirodnoj veličini. Tadašnja učiteljica Likovne kulture Ana Madunić i naši učenici su zaslužni za ovaj prekrasan morski motiv koji čini ovaj sat jedinstvenim. Veliki dio posla je napravila i naša spremačica Tomislava Ljubas, najvrjednija u izradi mozaika, kao i naš domar, Toni Vantić koji je bio zadužen za betonske radove. Završne radove je napravila naša učiteljica Likovne kulture Branka Ivelja, oslikavši more za pozadinu, ističući tako naše najveće bogatstvo i naš ponos. Cjelokupan projekt je podržan sredstvima Turističke zajednice Grada Splita te Ministarstva znanosti i obrazovanja.

Ljudski sunčani sat je izrađen u tehnici mozaika što je iziskivalo višegodišnji strpljivi trud mnogih generacija učenika. Mozaik smo izrađivali u učionicama, lijepljenjem kamenčića na mrežicu, a zatim je uslijedilo spajanje dijelova mozaika u kompletnu sliku. Poseban izazov je bio i izračun i generiranje analeme sata, svih oznaka za sate i mjesece, kako bi bili u potpunosti sigurni u točnost našeg sata. Usporila nas je malo i pandemija korona virusa, ali evo, konačno je sat zasjao na našem dvorištu u punom sjaju. Ravnateljica je prerezala vrpcu te pozvala sve prisutne da izmjere vrijeme na ljudskom sunčanom satu kako bi otključali drevne misterije zemljine rotacije i prolaska vremena pred vlastitim očima! Osoba treba stati u sredinu instalacije na oznaku tekućeg mjeseca, a njena sjena će pokazati točno vrijeme.

Ljudski sunčani sat nudi prekrasnu priliku za razumijevanje kretanja sunca i njegovog odnosa s vremenom, premošćujući jaz između drevnog znanja i suvremene znatiželje. To je zadivljujuća mješavina znanosti, povijesti, umjetnosti, graditeljstva i zabave, što ga čini savršenom obrazovnom aktivnošću za djecu i odrasle svih dobi. Nadamo se da će ova instalacija inspirirati generacije učenika, mještana i svih posjetitelja našeg malog otočnog mjesta da istražuju i uče o važnosti vremena i njegova odnosa s prirodom.

Priče o našem poduhvatu su objavljene na portalima: Slobodna Dalmacija, Dalmatinski portalDalmacijaDanas i skole.hr.