Pedagoški kutak
Mjesec borbe protiv ovisnosti
Autor: Sanja Kuliš, 10. 12. 2020.

Mjesec borbe protiv ovisnosti obilježava se svake godine od 15. studenog do 15. prosinca. Provodi se s ciljem osvještavanja javnosti o problemu ovisnosti na osobnoj i društvenoj razini te poticanja aktivnosti koje bi pomogle u suzbijanju tog problema. Ovisnost je fizičko ili psihičko stanje u kojem osoba osjeća nekontroliranu potrebu za uzimanjem nekog sredstva koje stvara ovisnost. Kada nije u mogućnosti doći do izvora ugode i uzroka ovisnosti, osoba se osjeća psihički i fizički loše, nervozno, nelagodno, depresivno i teži prividu sreće kojeg stvara sredstvo ovisnosti.

Ovisnost se ne mora nužno odnositi na psihoaktivna sredstva, čovjek može biti ovisan i o jelu, igrama na sreću, internetu, tabletama za smirenje pa čak i o vježbanju i zdravom načinu života. Posebice u vremenu u kojem živimo posljednjih mjeseci, naglasak je na ostajanju kod kuće što doprinosi većem broju ovisnosti o online shoppingu, računalnim igricama, online klađenju te društvenim mrežama. S druge strane, ostajanje kod kuće ili gubitak radnog mjesta također dovodi do otežanog pristupa sredstvima ovisnosti, što u čovjeku može stvoriti frustraciju i nezadovoljstvo koje posljedično mogu dovesti i do porasta agresivnosti.

Ovisnost je važno liječiti, ali je puno važnije raditi na prevenciji ovisnosti kako bi se što više zašitila psihofizička dobrobit svakog pojedinca, a posebice djece. (preuzeto s NZJZ)

Mjesec borbe protiv ovisnosti obilježili smo i u našoj školi s raznim aktivnostima. Pedagoginja je s učenicima 1., 6., 7. i 8. razreda odgledala kratki edukativni film o prevenciji ovisnosti te razgovarala o tome što je to ovisnost i o čemu sve čovjek može biti ovisan. Učenici su davali svoja mišljenja o tome što misle zašto netko uopće postaje ovisnik, što oni mogu učiniti da zaštite sebe i druge od toga te što bi poručili svojim vršnjacima koji se nađu pred takvom kušnjom. Kroz razgovor i raspravu, naši učenici su pokazali da vrlo dobro poznaju kakve sve ovisnosti postoje te da imaju jasno izgrađen stav o štetnosti istih. Osvijestili smo i opasnost ovisnosti o računalnim igricama, koja je danas sve rasprostranjenija među sve mlađom djecom. Jasno smo istaknuli kakvu psihičku i tjelesnu ovisnost igrice mogu stvoriti te kakve probleme zbog toga možemo imati. Učenici su osmislili i poruke kojima bi potaknuli svoje vršnjake na zdraviji način života, umjesto na zlouporabu droge i alkohola.

Nastavit ćemo s ovakvim aktivnostima i dalje u sklopu školskog preventivnog programa, s ciljem da promoviramo aktivnu borbu protiv ovisnosti i pomognemo našim učenicima da uvijek budu savjesni i čvrsti i izaberu ispravan put.