Pedagoški kutak
Međunarodni dan svjesnosti o mucanju
Autor: Sanja Kuliš, 22. 10. 2020.

22. listopada obilježava se Međunarodni dan svjesnosti o mucanju. Osobe koje mucaju i njihove obitelji, stručnjaci, logopedi, nastavnici, istraživači i kliničari koji se bave mucanjem zajednički obilježavaju ovaj dan kako bi poboljšali razumijevanje izazova s kojima se suočavaju osobe koje mucaju. Mucanje je poremećaj govora u kojem je normalan tijek govora prekinut čestim ponavljanjem ili produljivanjem govornih zvukova, slogova ili riječi, ili osoba ne može početi izgovarati riječ. Određene situacije kao što su govor pred više ljudi ili telefonski razgovor mogu pogoršati mucanje. Da bismo olakšali govor osobe koja muca, trebamo smanjiti broj pitanja, pokazati interes, ne izbjegavati kontakt očima i osobu koja muca ne prekidati niti požurivati.

Simbol ovog dana je tirkizna boja, kao kombinacija plave i zelene boje. Plava je boja koja asocira na mirnoću, dok zelena predstavlja slobodu i pravdu. Kombinacija tih dviju boja za osobe koje mucaju simbol je veze između mira i oslobođenja u potrazi za osloncem i ljudima koji razumiju i dijele njihova iskustva. Iako u svijetu muca gotovo 70 milijuna osoba (u Hrvatskoj se procjenjuje oko 70.000 osoba) većina ljudi zna vrlo malo o mucanju. To je svakako jedan od razloga zbog kojeg se osobe koje mucaju ponekad suočavaju s diskriminacijom, predrasudama i izoliranošću iz društva. Uzroci mucanja do sada nisu u potpunosti poznati, ali je sigurno da se radi o inače potpuno normalnim ljudima sa svim pozitivnim i negativnim osobinama koje imaju i drugi ljudi.

Preporuke roditeljima djece koja mucaju:

• osigurajte opuštenu kućnu atmosferu
  • prihvatite djetetovo mucanje kao njegov način govora
  • nemojte kritizirati njegov govor
  • govorite što polaganije i mirnije
  • ne tražite od djeteta da ponavlja riječ dok je ne izgovori točno
  • pozorno slušajte i pričekajte da dijete izgovori riječ do kraja
  • gledajte dijete u oči te pokažite interes za sadržaj, a ne za način govora
  • ne nagrađujte dijete za tečan govor i ne kažnjavajte ga za mucanje
  • onih dana kada nema puno govornih blokada, dijete treba stimulirati da govori što je više moguće

Preuzeto s: www.hzjz.hr, www.medikus.hr, http://os-ikozarcanin-hrvatskadubica.skole.hr/upload/os-ikozarcanin-hrvatskadubica/newsattach/135/mucanje.pdf

Priloženi dokumenti: