« Ožujak 2024 »

IZLET OMIŠ - MAKARSKA - IMOTSKI
Autor: Marina Ležaja, 27. 5. 2016.

Krenuli smo ujutro rano iz Arbanije i prvo posjetili Omiš - grad poznat po gusarima i utvrdama Fortica i Mirabela. Prošetali smo starom gradskom jezgrom te omiškim plažama. Prije Makarske zaustavili smo se u lurdskom svetištu Vepricu koje je osnovao biskup Juraj Carić 1908. g.

U Makarskoj smo razgledali najvažnije znamenitosti te se oduševili bogatom i zanimljivom zbirkom školjaka Jadranskog i drugih mora. Malakološki muzej je smješten u franjevačkom samostanu koji je nedavno proslavio 500 godina. Prošetali smo makarskom kalelargom te se zadržali u prekrasnom uređenom igralištu i parku. Tu su se naši učenici zabavljali, a posebna atrakcija je bilo kino 5 D koje je izazvalo oduševljenje.

Nakon ručka nastavili smo put prema Imotskom. Najviše smo se veselili imotskim znamenitostima - Modrom i Crvenom jezeru. Vodička nas je upoznala s imotskim legendama, ali i zanimljivostima kao što je tvrđava Topana iz 10. st. Saznali smo da je Modro jezero jedno od najljepših krških jezera u Hrvatskoj. Ponekad ljeti presuši i tada postaje nogometno igralište. Crveno jezero je jedno od najdubljih u Europi a nastalo je urušavanjem svoda iznad te krške jame, dok legenda o Gavanovim dvorima priča sasvim drugu priču.

U svakom slučaju, bilo nam je lijepo, zabavili smo se, ali nešto i naučili.