« Ožujak 2024 »

BUDI I TI ZNANSTVENIK
Autor: Marina Ležaja, 21. 4. 2016.

U sklopu Festivala znanosti koji ove godine ima temu Znanost i umjetnost, sudjelovali smo na smotri pokusa i istraživačkih radova učenika osnovnih i srednjih škola Budi i ti znanstvenik na FESB-u u Splitu. Iskoristili smo priliku i da razgledamo izložbu Umjetnost u službi znanosti: Portreti znanstvenika. Portrete su izradili učenici Škole likovnih umjetnosti koji su istraživali biografije poznatih znanstvenika i razgovarajući o njihovom doprinosu svjetskoj znanosti, odabrali najzanimljivije znanstvenike koje su portretiriali grafičkim tehnikama.

Potom smo posjetili smotru pokusa i istraživačkih radova te su nas mnogi pokusi zadivili i oduševili. Vidjeli smo željezo koje krvari, gledali smo opasne bakterije, vidjeli rasplesanu rukavicu, leteće mevjediće (one gumene), pa srebrno drvce, dugu u čaši i još mnogo genijalnih pokusa. Čuli smo Theremin (instrument koji svira Sheldon iz Teorije velikog praska u jednoj epizodi), pa smo u komori detektirali kozmičke zrake, a čudili smo se i pomorskom ekosistemu izrađenom od otpada. U svakom slučaju, sve pohvale učenicima i učiteljima koji su nam znanost približili na jedan vrlo uzbudljiv način.

A kad smo već u Splitu, posjetili smo i Prirodoslovni muzej. I tu nam je bilo zanimljivo jer smo imali prilike vidjeti malakološku zbirku, potom izložbu o Lesepijskim vrstama i Sueskom kanalu, a naučili smo dosta i o ronjenju na predavanju Znanstveno ronjenje koje nam je održao David Udovičić. Predavanje je bilo zanimljivo jer je on ronilac pa nam je neke stvari objasnio iz prve ruke.

Vrijeme je bilo lijepo pa smo malo prošetali Rivom te se vratili kući puni novog znanja i dojmova.