« Ožujak 2024 »

Obilježili smo Dan ružičastih majica – nacionalni dan borbe protiv vršnjačkog nasilja
Autor: Željka Ninčević, 26. 2. 2020.

Danas smo u našoj školi obilježili dan borbe protiv vršnjačkog nasilja, poznatiji kao Dan ružičastih majica. Taj se dan obilježava u cijeloj Hrvatskoj svake godine, zadnju srijedu u veljači. Na ovaj dan svi smo obukli ružičaste majice u znak podrške borbi protiv svih oblika vršnjačkog nasilja. Podsjetimo se, ova inicijativa inspirirana je dječakom iz Kanade, koji je obukao ružičastu majicu u školu u znak podrške majci oboljeloj od karcinoma. Dječak je potom doživio zlostavljanje od strane svojih vršnjaka, a kako bi ga podržali, njegovi su prijatelji odlučili biti solidarni s njim te su također obukli ružičaste majice u školu. CEPN – Centar za edukaciju i prevenciju nasilja, promiče ovu inicijativu i izradom posebnih ružičastih majica svake godine, koje su i danas naši učenici imali priliku nositi.

Kako bismo dali što konkretniji doprinos borbi protiv vršnjačkog nasilja i osvještavanju neprihvatljivih oblika ponašanja, u našoj se školi provodi školski preventivni program u kojem učenici kroz niz pedagoških radionica na satu razrednika uče o odgovornom ponašanju i uvažavanju jedni drugih. Svi smo različiti, ali jednako vrijedni!