« Travanj 2024 »

16. studenoga - Međunarodni dan tolerancije
Autor: Željka Ninčević, 16. 11. 2015.

Danas je 16. studeni - dan koji se službeno označava kao Međunarodni dan tolerancije. Dan koji nas potiče na snošljivost prema drugima, koji nas podsjeća na poštovanje i uvažavanje drugačijih od nas. Različita politička uvjerenja, vjerska pripadnost, nacionalnost, rasa ... to je samo mali dio različitosti koju moramo poštovati i tolerirati.

UNESCO je dao definiciju tolerancije koja glasi: Tolerancija je poštovanje, prihvaćanje i uvažavanje bogatstva različitosti u našim svjetskim kulturama, naša forma izražavanja i način da budemo ljudi.

Nitko na ovom svijetu nije isti, pa je stoga tolerancija prema svima, nešto što bi ljudi koji se smatraju dijelom civiliziranog društva trebali imati usađeno u svoja srca. To su nam danas pokazali učenici 3. i 4. razreda sa svojom učiteljicom Antonelom. Svako od njih je predstavljao različitog čovjeka koji živi u Hrvatskoj, pa su se u istoj učionici našli: mlada Talijanka, biker s maramom na glavi, Francuz tužan zbog terorističkog napada na Pariz, djevojka islamske vjeroispovijesti, Rom, djevojčica iz Kine, Eskim, menadžer velike tvrtke i beskućnica. Pojasnili su sa kojim problemima se svakodnevno susreću jer su različiti od većine.

A zaključak koji su donijeli je slijedeći:

Nitko nije kriv što je različit, a svi smo u dubini duše vrlo različiti jedni od drugih. Uvažavanjem i učenjem o tuđim različitostima učimo o svijetu kojeg dovoljno dobro ne poznajemo, te preispitujemo svoje vrijednosti, prioritete i uvjerenja. Ljudi koji su različiti, svojim životnim navikama ne ometaju druge oko sebe - oni su samo pripadnici različitih manjina i kao takvi imaju pravo biti sastavni dio šarolike većine.

Zato dopustimo različitost. Ona nas obogaćuje i omogućuje nam da rastemo.

Budimo tolerantni, budimo ljudi!