« Ožujak 2024 »

Mi jedemo odgovorno
Autor: Željka Ninčević, 28. 10. 2016.

We Eat Responsibly! – Mi jedemo odgovorno! je projekt sufinanciran od strane Europske unije, u kojem sudjeluju 9 zemalja članica Zaklade za odgoj i obrazovanje za okoliš (Foundation for Environmental Education – FEE). Kroz akcijski orijentiranu pedagošku metodologiju, poznatih 7 koraka Eko-škole, mladi će razvijati kritičko razmišljanje, znanje, vještine i stavove te postati globalni građani i izazvati sami sebe da usvoje nove obrasce ponašanja i nove prehrambene navike.

Provedba u našoj školi je započela osnivanjem Eko odbora koji će organizirati i pratiti sve aktivnosti. Realizacijom programa sudionici će pokušati odgovoriti na 6 osnovnih pitanja na koja projekt traži odgovore: Što jedem?, Odakle dolazi hrana koju jedem?, Kako je proizvedena hrana koju jedem?, Koliko hrane pojedem?, Koliko hrane bacim? i Kakav je globalni utjecaj hrane koju jedem?

U tu svrhu smo našim učenicima i djelatnicima podijelili ankete kojima ćemo analizirati vlastitu prehranu. Na temelju rezultata, utvrdit ćemo koje područje treba poboljšati i osmisliti Akcijski plan za ovu školsku godinu.

Pozivamo sve zainteresirane, učenike, roditelje i mještane da se uključe u sve naše aktivnosti, o kojima ćemo redovito izvještavati na mrežnoj stranici škole i Eko panou. Naš cilj je jesti odgovorno, uzevši u obzir zaštitu okoliša, političke, socijalne, kulturne i ekonomske aspekte naših odluka, koje su u skladu s temeljnim i stvarnom potrebama, sa malim ili nikakvim utjecajem za planet, a pozitivnim utjecajem na poboljšanje kvalitete života pojedinca i društva u cjelini.

Pratite nas i sudjelujte!