« Travanj 2024 »

Konstituirajuća sjednica Dječjeg gradskog vijeća Grada Splita
Autor: Željka Ninčević, 5. 10. 2016.

Danas je u velikoj vijećnici Gradske uprave Grada Splita održana konstituirajuća sjednica Dječjeg gradskog vijeća Grada Splita u mandatu 2016. – 2018. godina.
Riječ je o drugom sazivu Dječjeg gradskog vijeća (DGV), u koje je izabran po jedna učenica/učenik iz 27 splitskih osnovnih škola.

„Ovo je za vas priprema i učenje demokracije. Mojoj generaciji je to nedostajalo – mi u onom sustavu nismo imali tu priliku. Vidjet ćete kada narastete koliko će vam ovo iskustvo značiti. Demokracija nas uči toleranciji i kada završi rasprava, ma koliko ona žustra bila ostajemo prijatelji, kolege. Želim vam da naučite što je demokracija i da je jednog dana primjenjujete bolje nego mi danas“, kazao je u svojoj pozdravnoj riječi gradonačelnik Splita, Ivo Baldasar. Obraćajući se dječjim vijećnicima predsjednik splitskog Gradskog vijeća Boris Ćurković je rekao: „Budite spremni da cijelog života usvajate nova znanja. Vi ste djeca novih tehnologija i novih izazova, ali morate shvatiti da uz sebe morate vezati i određeni vrijednosni sustav i moral po onoj maksimi: ne učini drugom što ne bi želio da drugi učini tebi“.
Nakon pozdravnih govora dječji vijećnici su položili prisegu, u kojoj se ističe da će kao vijećnici „u svojoj lokalnoj zajednici prepoznavati potrebe djece, javno iznositi svoje mišljenje i prijedloge te sudjelovati u donošenju odluka i provođenju aktivnosti za poboljšanje kvalitete života djece Splita“.

Voditeljica Dječjeg gradskog vijeća, Anđelka Visković, viša savjetnica Gradonačelnika za obrazovanje i predsjednica Koordinacijskog odbora akcije „Grad Split – prijatelj djece“, vijećnike je upoznala sa Statutom DGV-a,  te nadodala kako se nada da će netko od vijećnika kad odraste sjediti u istoj vijećnici i donositi odluke važne za grad Split. Na sjednici je prezentirano i 17 globalnih ciljeva održivog razvoja iz Agende 2030 UN – Program održivog razvoja do 2030. godine od kojih su vijećnici izdvojili NAJ PET ciljeva, koji će ući u program rada DGV-a. Vijećnici su na prvo mjesto stavili kvalitetno obrazovanje, zatim iskorjenjivanje gladi, iskorjenjivanje siromaštva, zdravlje i dobrobit te rodnu ravnopravnost.

Novoizabrana članica DGV-a iz naše škole je Nikolina Škrobica, učenica 8. razreda. Želimo joj uspješan mandat!