« Ožujak 2024 »

RAFTING NA CETINI
Autor: Željka Ninčević, 13. 9. 2016.

Ove školske godine zacrtali smo si nekoliko ciljeva: razvijanje zajedništva, smanjivanje stresa kroz fizičke aktivnosti, kreativno rješavanje problema, razvijanje međusobne tolerancije, pobuđivanje avanturističkog duha učenika i učitelja. Kako bi ostvarili navedeno, odabrali smo rafting na rijeci Cetini. 15 učenika u pratnji nekoliko učitelja i roditelja proživjeli su nezaboravno iskustvo: tri i pol sata spuštanja kanjonom jedne od najljepših hrvatskih rijeka gdje se čitavom stazom neprestano izmjenjuju brzaci i slapovi, ali i mirni dijelovi rijeke s bogatom florom i faunom, kupanje u rijeci i uživanje u prekrasnoj prirodi zaštićenog kanjona rijeke Cetine.

Rafting avanturu smo započeli kod Pavića mosta. Svi smo se opremili pojasom za plivanje, zaštitnom kacigom i veslom i rasporedili u tri rafta (gumena broda). Svaki je skiper uz pomoć svoje posade donio raft i svu opremu do rijeke koja je na tom dijelu mirna.

Smjestili smo se u svoje gumenjake, a skiperi su svojim posadama objasniti kako se vesla, što trebaju učiniti ako ispadnu na mirnom djelu rijeke a što ako ispadnu na brzacima. Svi smo naučili pet osnovnih rafting komandi, a to su: svi naprijed, svi nazad, lijeva nazad, desna nazad i popularna "BOMBA". Prve četiri komande se odnose na veslanje, a kod pete komande svi trebaju sjesti u rafting čamac.

Prvi dio od 9 km rijeka nije toliko brza, pa smo se na tom dijelu uvježbavali pravilnom veslanju i naravno kao pravi omiški gusari, međusobno se prskali, što je bilo jako zabavno. Priroda je prekrasna, rijeka je biserno čista i puna je ribe, pataka, a vidjeli smo i kornjaču, koja je brzo pobjegla pod vodu.

A zatim smo došli na dio rijeke koji je tehnički dosta zahtjevan, pa se dobro moraju slušati komande skipera. Dio puta smo i hodali jer se tu nalazi niz jako opasnih brzaca, tzv. „Oblačnik“, gdje su skiperi sami prebacili prazne gumenjake.  „Labirint“ i  brzac "Z" su bila mjesta gdje je adrenalin bio na vrhuncu. Brzac "Javornica" je toliko uzak da smo preko njega prošli kao kroz iglenu ušicu - između velike stijene i kamena koji samo malo viri iz rijeke. Zatim smo doveslali do dijela zvanog "Tisne stine" gdje su naši osmaši isprobali svoju vještinu skakanja u rijeku s stijene visoke 4 metra. Avanturu smo završili nakon još 25 minuta veslanja prekrasnim mirnim i zelenim krajolikom u Radmanovim mlinicama.

Vrijeme nam je prošlo kao u trenu, i iako mokri i umorni, zadovoljni smo jer ćemo ovakvo iskustvo pamtiti i prepričavati godinama.