DIOKLECIJANOVA ŠKRINJICA
Autor: Željka Ninčević, 21. 4. 2016.

Završnim kvizom te izložbom učeničkih radova u Etnografskom muzeju završen je ovogodišnji projekt „Dioklecijanova škrinjica“ u kojem je uz 1700 učenika iz svih 27 splitskih osnovnih škola sudjelovalo i 48 vodiča Udruge turističkih vodiča grada Splita koji su vodili učenike palačom, upoznavajući ih s njenom izgradnjom, izmjenama kroz povijest i njenim ukupnim vrednotama te njenim značenjem kako za grad Split tako i za svjetsku baštinu. Cilj projekta kojeg je osmislio Grad Split, je da se kod najmlađih potakne svijest o vrijednosti kulturne baštine i važnosti njenog očuvanja, kako bi ju se naučilo prepoznati, sačuvati i prezentirati te tretirati kao najveću vrijednost našeg grada.

Naši su trećaši krenuli od makete grada na istočnom kraju Rive, kroz južna (Mjedena vrata) u Podrume, popeli se na Peristil, pogledali Vestibul, razgledali katedralu sv. Duje, prošetali do Jupiterovog hrama, prošli kroz ulicu „pusti me proć“ i onda kroz  Željezna (zapadna) vrata na Pjacu. Prošetali su Pjacom, te se preko Zlatnih vrata i Carda vratili na Peristil. Na svakoj od ovih „postaja“ učenici  su  upoznali najosnovnije i najzanimljivije stvari vezane uz mjesto na kojem se nalaze.

Svoje znanje su pokazali na pismenom dijelu natjecanja, te izradom plakata, koji je među ostalima izložen u Etnografskom muzeju.