Kreativne radionice - Suvenir mornarski čvorovi ”GROPIS”
Autor: Željka Ninčević, 1. 12. 2020.

Suvenir mornarski čvorovi ”GROPIS” (skraćeno od gropi Slatine) osmišljen je kao izvrstan pečat svih djelatnosti povezanih s morem. Slatine su prije svega malo ribarsko mjesto, u kojem živi nemali broj pomoraca i ribara. Njihovo znanje i vještine vezivanja mornarskih čvorova , te sam izgled čvorova kao takvih, glavna je poveznica ideje ovog suvenira. Kod ribara i pomoraca se često čuje: NE ISPLOVLJAVAJ AKO NE ZNAS VEZATI ČVOROVE!

Iako ima mnogo načina vezivanja čvorova ili uzlova, u osnovi ih se može podijeliti u dvije skupine: na one koji služe za vezivanje konopa za nepomičan objekt te na one koji služe za spajanje dvaju konopa, po mogućnosti različitih debljina. Područje ljudske djelatnosti u kojem su se čvorovi ponajviše rabili jest vjerojatno pomorstvo, naročito u doba jedrenjaka kada je na brodovima sve vrvilo od konopa. Svakako, najvažniji uvjeti jesu jednostavnost vezivanja i sigurnost, a za neke uzlove i mogućnost brzog odrješivanja. O vještini vezivanja često je ovisilo sigurnost broda i posade. Mnogo je života izgubljeno nestručnim vezivanjem uzlova, ili uporabom nekog uzla za pogrešnu namjenu. Npr., vrlo rašireni muški uzao (square knot, ili reef knot) jedan je od najsigurnijih (osobito kada se stegne i smoči) spojnih uzlova koji služe za nadovezivanje konopa. No, ukoliko su ti konopi različitih promjera ili tvrdoće lako se razveže. Mornarski čvor svojim dizajnom navodi i na vrlo očitu asocijaciju kao simbol broda u mirnoj luci. Kaže se kako ljubav nema granica, no zaljubljeni ipak žele zauvijek biti ”zavezani” u rukama svojih voljenih. Keltski su mornari vezanjem dvaju užeta u čvor odavali odanost i ljubav ženama koje su ostavili na kopnu, a mornarski je čvor do danas ostao simbol vječne ljubavi, savršene veze muškarca i žene, koja ih spaja u jedno, bez početka i kraja. Upravo zato, naša je izrada mornarskih čvorova dekorativnog i simboličnog karaktera: «čvorovi koji nas spajaju» , osmišljeni kao čvorovi-magneti, čvorovi-broševi, čvorovi-narukvice te čvorovi-reveri. Izrađeni od raznobojnih konopa (0.5mm – 0.8 mm debljina konopa). Za njih ćemo izraditi prikladne ukrasne vrećice na vezanje, unutar kojih će pisati ime suvenira, porijeklo suvenira i ime škole, logo zadruge te naziv samog čvora.

GROPI SLATINE ili skraćeno GROPIS suvenir je koji je svojom simbolikom i dizajnom lijep dar za nju ili za njega, kao vječni simbol Dalmacije; neraskidiva veza ljubavi, mora i broda, muškarca i žene.