Mrežni školski list

Upisi 2021./2022.

natjecaji

Obilježili smo Svjetski dan osoba s Down sindromom
Autor: Željka Ninčević, 22. 3. 2021.

21. ožujka je dan kada obilježavamo Svjetski dan osoba s Down sindromom. Taj datum odabran je kako bi označio jedinstvenost ovog sindroma u potrostručenju 21. kromosoma. Down sindrom je uzrokovan prisutnošću jednog kromosoma viška koji nastaje pri začeću. Cilj obilježavanja ovog dana je podizanje svijesti i razumijevanje Down sindroma, kao i pitanja vezanih uz priznavanje dostojanstva te prava i dobrobiti osoba s Down sindromom. Većim razumijevanjem izglednije je poboljšanje njihovog položaja u društvu jer su mogućnosti osoba s Down sindromom veće nego što se u prošlosti mislilo. Ključna je rana intervencija koja može omogućiti djetetu s Down sindromom da što bolje razvije svoje mogućnosti i dobije iskustva koja su mu potrebna za poticanje njegovog cjelokupnog razvoja. Uz kontinuirani rad s djetetom, edukaciju i podršku svih koji čine obrazovni sustav, moguća je inkluzija djece s Down sindromom u redoviti obrazovni sustav. Djeca s ovim sindromom mogu ne samo upariti čarape, već i obogatiti srca na poseban način svima koji s njima žive ili se susreću. Oni su savršeni na poseban način, a šarene čarapice su simbol raznolikosti koju osobe s Down sindromom donose ovom svijetu. Zato smo i mi nosili i crtali različite čarape, kako bismo pružili podršku osobama s Down sindromom i skrenuli pozornost na njihovu važnost u društvu. Pogledali smo edukativne filmiće i tako malo bolje upoznali posebnosti ovakve djece. A učenica 4. razreda, naša Nika Ruščić, napisala nam je i nekoliko rečenica o svom posebnom bratu koji također ima Down sindrom, dvogodišnjem Josipu.