Zajedno možemo više i Zdrav za pet
Autor: Željka Ninčević, 11. 2. 2021.

Danas nas je posjetio djelatnik Policijske uprave splitsko-dalmatinske, gospodin Ante Radoja. Održao je tri predavanja i to za učenike 4. i 5. razreda u sklopu projekta „Zajedno više možemo“, a za učenike osmog razreda u sklopu projekta „Zdrav za 5“. U četvrtom razredu učenici su se kroz interaktivni pristup upoznali sa zaštitnom ulogom policije te načinima na koji se mogu obratiti za pomoć. Gospodin Radoja im je govorio o radu policije, kao i o vandalizmu te ostalim društveno neprihvatljivim ponašanjima i posljedicama koje takva ponašanja sa sobom nose. Petaši su, s druge strane, ovo naučili prošle godine kad nas je policajac posjetio, a danas su provjerili usvojeno znanje kroz rješavanje kviza te tako, vjerujemo, dodatno učvrstili pozitivne stavove te svijest o socijalno prihvatljivim ponašanjima. Kod osmaša tema je bila prevencija ovisnosti o alkoholu. Učenici su sa zanimanjem slušali čime se policijski djelatnici sve bave, što je to preventivno djelovanje, a osobito su ih zanimali primjeri iz prakse o tome kakve kobne posljedice može imati pretjerana konzumacija alkohola. Policajac im je osvijestio kakva je njihova zakonska odgovornost sa 14 godina te s kakvim se izazovima mogu već sada susresti, a posebice kasnije u srednjoj školi.

Ove aktivnosti provode se svake godine u našoj školi u sklopu našeg školskog preventivnog programa kao mjera zaštite i prevencije bilo kakvih rizičnih ili društveno neprihvatljivih ponašanja. Jedino educiranjem i prevencijom, kao i zajedničkim radom institucija možemo doprinijeti smanjenju nasilnog i ovisničkog ponašanja u adolescenciji i odrasloj dobi.