Međunarodni dan ljubaznosti
Autor: Željka Ninčević, 13. 11. 2020.

Međunarodni dan ljubaznosti obilježava se 13. studenog još od 1998. godine. Tada je u Tokiju održana konferencija o ljubaznosti na kojoj su sudionici donijeli Deklaraciju o toleranciji i prihvaćanju različitosti među ljudima. Obilježavanje ovog dana potiče nas na iskazivanje ljubaznosti na različite načine. Dovoljno je sasvim malo da nekome uljepšamo dan, popravimo raspoloženje i izmamimo osmijeh na lice. U vremenima u kojima živimo ponekad je i previše surovosti, nepravde i hladnoće pa je jedan ovakav dan potreban da nas podsjeti koliko je važno činiti dobro drugima i koliko je malo potrebno da ovaj svijet učinimo plemenitijim mjestom za život.

Pedagoginja je s učenicima 4., 5. i 8. razreda obilježila ovaj dan kroz radionice na temu ljubaznosti. Učenici 5. i 8. razreda su razgovarali o tome što je za njih ljubaznost i koliko im je važna. Pogledali su video o činjenju dobra nepoznatim ljudima i osvijestili koliko jedno dobro djelo uzrokuje drugo, baš kao i ono loše. Imali su zadatak i ispuniti zrcala svojih kolega iz razreda lijepim riječima i pozitivnim osobinama što je izmamilo mnogo osmijeha, a i poneku suzu radosnicu. Učenici 4. razreda su poslušali i poučnu priču o ljubaznom lavu te izvlačili imena svojih prijatelja iz razreda za koje su napisali lijepe riječi i poruke ljubaznosti. Shvatili smo da je ponekad lakše sjetiti se što nam se ne sviđa kod nekoga, nego pronaći nešto dobro i pozitivno. Zato smo osvijestili da svatko od nas nosi nešto dobro u sebi i da je važno biti dobar prema drugome.

Naše aktivnosti zaključili smo porukom – ''u svijetu u kojem možeš biti bilo što, budi ljubazan!''