Na predstavi Lažeš Melita
Autor: Željka Ninčević, 22. 2. 2020.

Gledali smo predstavu Lažeš Melita u Gradskom kazalištu lutaka Split, prema istoimenom romanu Ivana Kušana, u režiji Ivana Plazibata. Premda je roman objavljen 1965. godine, do danas je ostao nezaobilazna lektira hrvatskih učenika, jer je svjež i uzbudljiv, te blizak svim generacijama. Simpatična djevojčica bujne mašte Melita, sa svojim lažuckanjem i pretjerivanjem u prepričavanju i izmišljanju događaja, izluđuje  obitelj i prijatelje, pa se oni jednoga dana odlučuju za urotu kojom je uspijevaju odviknuti od tolikog izmišljanja.

Svi smo se mogli identificirati s brojnim komičnim i manje komičnim situacijama u kojima su se našli junaci predstave, a posljedica su tzv. bijelih laži. Glazba i songovi, scenografija i kostimografija su jednostavni, moderni, zanimljivi i uzbudljivi. Predstava traje 65 minuta i preporučili bi je svakome.

Iskoristili smo predivan dan i za razgled crkve sv. Frane na Rivi. Crkva je iz 13. st, a u njoj su sahranjeni, uz oca hrvatske književnosti iz 15. st. Marka Marulića, i brojni ugledni Splićani. Oduševio nas je klaustar, s grbovima plemićkih obitelji, bunarom, franjevačkim grbom i velikim sarkofagom političara Ante Trumbića, 19.-20. st. Boravak u samostanskom dvorištu smo iskoristili i za photo session - modernim jezikom rečeno, koji se nastavio i na čuvenim Prokurativama - Trgu Republike, sagrađenom u 19.st.

I na kraju, kakva bi to terenska nastava bila bez brzog i slasnog zalogaja u restoranu brze hrane?