KNJIŽEVNI SUSRET ZA UČENIKE OD PRVOG DO ČETVRTOG RAZREDA S AUTORICOM SIKOVNICE PRIČA O MUDROJ SOVI - MAJOM PUNOŠ REBIĆ
Autor: Željka Ninčević, 6. 11. 2019.

Obilježavajući Mjesec hrvatske knjige (15.10.-15.11.) danas je učenicima razredne nastave u goste došla knjižničarka, nastavnica politike i gospodarstva u Gimnaziji dr. Mate Ujevića iz Imotskog  i autorica slikovnice Priča o mudroj sovi, Maja Punoš Rebić. Slikovnica je prva hrvatska priča za djecu koja govori o važnosti knjižnica, čitanja, obrazovanja  te o borbi s epidemijom ekranizma odnosno, prekomjernom uporabom informacijskih i komunikacijskih tehnologija u životu djece i odraslih.

Autorica kroz priču, na djeci razumljiv i poticajan način, daje rješenje kako pobijediti  Knjigomrza i pomoći Mudroj sovi u namjeri da djecu učini pametnom i mudrom poput nje te zašto je važno čitati i oduprijeti se ovisnosti o ekranima. Priča o mudroj sovi je terapeutska priča koja nas potiče na razmišljanje o vlastitim ponašanju i postupcima drugih te nas podsjeća da svakodnevnim čitanjem i pripovijedanjem kvalitetnih i poučnih priča, pomažemo sebi samima u stjecanju dobrih životnih i čitalačkih navika te pozitivnih oblika ponašanja.

Zahvaljujući autorici Maji Punoš Rebić, njenom nadahnutom predstavljanju slikovnice i mudroj pouci koju nam je svojim izlaganjem nastojala prenijeti, mi smo puno toga naučili o opasnostima koje vrebaju od neumjerene uporabe raznih tehnologija i ekrana. Pri tome smo se odlično zabavili, nasmijali, zapjevali i dobili prve diplome kao zaslužni pomagači mudre sove. Veselimo se nekom budućem, novom druženju sa spisateljicom Majom Punoš Rebić!

A do tada, pogledajte i video intervju na mrežnim stranicama našeg školskg lista Slatinko ili video na facebook stranici Erasmus+ projekta.

Tekst pripremila:

Tea Radić, stručna suradnica knjižničarka-mentor