Posjet osmaša Vukovaru
Autor: Željka Ninčević, 16. 3. 2018.

U organizaciji Javne ustanove „Memorijalni centar Domovinskog rata Vukovar“, naši osmaši sa svojom razrednicom su proveli tri nezaboravna dana u Vukovaru. Riječ je o projektu koji obuhvaća učenje o vrijednostima Domovinskog rata i značaja Bitke za Vukovar u obrani suvereniteta i teritorijalne cjelovitosti suvremene Republike Hrvatske. Tijekom posjeta učili su o demokratskim procesima koji su doveli do stvaranja suverene i samostalne Republike Hrvatske te kako je ona obranjena u nametnutome ratu. Posjetili su memorijalna mjesta na širem području grada Vukovara: Spomen-dom hrvatskih branitelja na Trpinjskoj cesti, Spomen-dom Ovčaru, Masovnu grobnicu Ovčara, Kukuruzni put – „Put spasa“, Mjesto sjećanja – Vukovarska bolnicu ’91, MCDR Vukovar – bivšu vojarnu 204. VU brigade, te Memorijalno groblje žrtava Domovinskog rata. Učili su i o povijesnoj i kulturnoj baštini grada Vukovara kroz posjet Gradskom muzeju Vukovar i Muzeju vučedolske kulture.

Posjet Vukovaru završio je Školom mira, predavanjem čiji je cilj da učenici odnesu svojim domovima poruku mira, nenasilja i tolerancije na kojima se može graditi budućnost te kvizom znanja za učenike. Naši učenici su kroz ovaj hvale vrijedan projekt prepoznali i priliku za upoznavanje običaja, navika i kulture zavičaja u cjelini, kao i stvaranje novih prijateljstava koja će zasigurno obogatiti njihove živote.