PROJEKTNI DAN - SVJETSKI DAN VODA
Autor: Željka Ninčević, 21. 3. 2018.

Danas smo kroz projektnu nastavu obilježili prvi dan proljeća i Svjetski dan voda. Dan smo započeli edukativnim radionicama kroz koje smo razmatrali probleme onečišćenja, nedostatka i očuvanja voda. Saznali smo kako je Hrvatska po obnovljivim zalihama vode na 5. mjestu u Europi i 42. u svijetu. Uz bogatstvo vode možemo se pohvaliti i činjenicom da se u mnogim dijelovima Hrvatske pije voda iz slavine, odnosno da je voda iz javnih vodoopskrbnih sustava većinom visoke kakvoće, a površinske i podzemne vode i more su u dobru stanju (zanemarit ćemo zamućenja vode iz rijeke Jadro koja su se javljala ove godine nakon obilnih kiša, i nadamo se da ih više neće biti). Ipak, potrebno je znati da preko 100 milijuna Europljana tu mogućnost nema. Još više zabrinjava da u europskoj regiji 37 djece umire svaki dan zbog proljeva izazvanog korištenjem zdravstveno neispravne vode. Osnovno ljudsko pravo na zdravstveno ispravnu vodu je stalan problem koji je potrebno hitno rješavati.

Drugi dio dana smo posvetili Školskoj shemi u koju smo uključeni ove godine. Jednom tjedno u našu školu stiže svježe voće koje naši učenici rado jedu. Također smo se prijavili za prateće obrazovne mjere u sklopu Školske sheme, koje organizira Savjetodavna služba. S ciljem povezivanja djece s poljoprivredom, obrazovanjem djece o poljoprivredi, zdravim prehrambenim navikama, lokalnim lancima opskrbe hranom, ekološkom proizvodnjom, održivom proizvodnjom i borbom protiv rasipanja hrane, u našu školu je danas došla Mirjana Perica, dipl. ing. agr., te je održala dva poučna predavanja: za učenike razredne nastave „Korisni i štetni kukci“, te za učenike predmetne nastave „Voće, povrće i zdravlje – pravilna prehrana“.

Dan smo završili terenskom nastavom u suradnji sa  Javnom ustanovom za upravljanje zaštićenim prirodnim vrijednostima na području Splitsko-dalmatinske županije „More i krš“. Posjetili smo lokalitet Pantan – posebni rezervat, gdje smo poslušali predavanje više stručne suradnice mr. sc. Zore Kažimir o značaju voda, te o biljkama i životinjama koje žive u ovom močvarnom području ali i boćatoj vodi. Učenici su dobili na poklon brošure o Pantani i ostalim zaštićenim dijelovima Splitsko dalmatinske županije, te su popunili anketni listić o Javnoj ustanovi, zaštićenim dijelovima prirode i NATURA 2000 područjima kako bi se dobila što potpunija informacija o njihovoj informiranosti prije i nakon edukacije. Zbog vremenskih neprilika, većina aktivnosti je održana u prekrasnom prostoru mlinice Pantana.