Mjesec hrvatske knjige
Autor: Željka Ninčević, 15. 11. 2017.

Mjesec hrvatske knjige je manifestacija koja u Hrvatskoj tradicionalno promiče čitanje kao društvenu vrijednost i knjigu kao kulturno dobro, a obilježava se od 15. listopada do 15. studenoga. Krovna tema Mjeseca hrvatske knjige 2017. godine je enciklopedija.

Više o enciklopediji možete pročitati na panou školske knjižnice. Osim prigodnim panoom, učenici naše škole su obilježili Mjesec hrvatske knjige s dvije radionice izrade straničnika (bookmarkera) u okviru međunarodnog projekta razmjene straničnika Bookmark Exchange Project, u kojemu sudjeluju već drugu godinu.

Tema ovogodišnjeg međunarodnog mjeseca školskih knjižnica je Povezivanje zajednica i kultura, pa smo prije izrade samih straničnika odlučili saznati nešto više o školi, učenicima i zemlji koja nam je dodijeljena za razmjenu. Ove godine je to Osnovna škola Toneta Tomšića iz Knežaka, Slovenija. O našim susjedima više nam je u prezentaciji rekla knjižničarka. Ako i vi želite naučiti više, slobodno kliknite na poveznicu/sliku ...

Kako bi slovenski učenici saznali nešto više o hrvatskoj kulturi, odlučili smo im objasniti simboliku krune Hrvatskog grba. Obzirom da učenici četvrtog razreda upravo uče o vlastitoj domovini i zavičaju, sa zadovoljstvom ćemo integrirati stara, nova i buduća znanja u zajednički prepoznatljiv i edukativan proizvod.

Na straničniku piše:

Bookmarker predstavlja krunu grba Republike Hrvatske. Kruna je sastavljena od pet manjih štitova s povijesnim hrvatskim grbovima, koji su poredani s lijeva na desno ovim redom: najstariji poznati grb Hrvatske, grbovi Dubrovačke Republike, grb Dalmacije, grb Istre i grb Slavonije.

Pozdrav s otoka Čiova!

Zaznamek predstavlja krono grb Republike Hrvaške. Kron je sestavljen iz petih manjših ščita z zgodovinskimi hrvaškimi krone, ki so razporejene od leve proti desni po naslednjem vrstnem redu: najstarejši znani grb Hrvaške, grb Dubrovačke Republike, grb Dalmacije, grb Istre in grb Slavonije.

Pozdrav s otoka Čiova!