Mi jedemo odgovorno - Očuvanje raznolikosti u mojem vrtu
Autor: Željka Ninčević, 16. 1. 2017.

Prvi je dan škole, a naši učenici su se odmah uhvatili posla. Prvaši i trećaši su odradili prvu radionicu vezanu za projekt Mi jedemo odgovorno, pod nazivom Očuvanje raznolikosti u mojem vrtu, što je tema kojom će se baviti do kraja školske godine.

Uočili su kako se 75% svjetske količine hrane proizvodi tek od 12 biljnih i pet životinjskih vrsta, te da su četiri vrste usjeva (riža, pšenica, kukuruz i krumpir) odgovorne za više od 60 % ljudskog unosa energije. U razdoblju od 100 godina izgubilo se 75% biološke raznolikosti poljoprivrednih proizvoda jer su zemljoradnici širom svijeta prestali koristiti brojne slobodno oprašene biljne vrste. Zbog uvođenja i prihvaćanja industrijskih metoda poljoprivredne proizvodnje, zemljoradnici se sve više okreću prema komercijalnim hibridnim vrstama koje postižu veći urod, jednoobraznu veličinu, izgled i okus, a proizvodnja im je jeftinija. Porazan podatak: u Europi je trenutno polovica tradicionalno uzgajanih domaćih životinja pred izumiranjem.

Na temelju svih činjenica dobili su niz ideja za daljnje aktivnosti kojima bi pokušali povećati vlastitu odgovornost za očuvanje bioraznolikosti: posjetit će lokalne proizvođače voća i povrća te više naučiti o uzgoju, hranu će uzgajati sami (začinsko bilje u lončanicama, različite sorte voća ili povrća u školskom i vlastitom vrtu), sakupljati će različito sjeme, imenovati ga i razmjenjivati, te uspostaviti malu banku sjemena u školi. Potražiti će i stare sorte voća te organizirati degustaciju voća koje se uzgaja u kod nas.

Učenici će raditi na svojim zadacima sve do Projektnog dana 12. 04. 2017., kada će sve svoje aktivnosti, sve što su naučili i uradili, predstaviti ostalim učenicima, roditeljima i posjetiteljima škole. Želimo im puno uspjeha!