preskoči na sadržaj

Osnovna škola Slatine

Login
Korisni linkovi
 

 

 

 

Mrežni školski list

PODCAST

YouTube Škole

Ča je za obid?

Knjižnica na mreži

Natječaji za IUN

 

Upisi 2024./2025.

Kamo poslije OŠ?

Natječaji

natjecaji

Vijesti
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
TERENSKA NASTAVA U SPLITU
Autor: Željka Ninčević, 24. 11. 2016.

Dobro je ponekad izaći iz učionice i naučiti nešto na ugodniji način, bez bilježnica, knjiga i ploče. Iskoristili smo, stoga, Dan hrvatskog kazališta kako bismo za promjenu posjetili i jedno kazalište te pogledali kazališnu predstavu. Uputili smo se iz kuće kao da idemo u školu, no umjesto škole, odredište nam je bio grad Split. Kako smo mala škola, podijelili smo se na učenike predmetne i učenike razredne nastave jer su nam interesi drugačiji, ovisno o godinama.

 


Tako su učenici razredne nastave odmah otišli u Gradsko kazalište mladih pogledati predstavu Poštarska bajka prema knjizi češkog pisca Karela Capeka. Radnja se, doduše, nije odvijala u Češkoj, već u Hrvatskoj, pa su tako Kolbaba, František i Marženka postali Poibaba, Vrane i Mare, a predstava se jako svidjela našim malim učenicima.

Za to vrijeme, stariji učenici su razgledavali Dioklecijanovu palaču i saznali sve o životu i djelu rimskoga cara. Potom smo posjetili  Židovsku općinu kako bi upoznali tradiciju, kulturu i baštinu splitskih Židova. Saznali smo mnogo zanimljivih pojedinosti o židovskoj kulturi i vjeri, a naš domaćin je bio simpatičan i strpljivo je dgovarao na sva naša pitanja. Saznali smo i da je splitska sinagoga jedna od najstarijih europskih još uvijek aktivnih sinagoga, a nastala je u 16. stoljeću te da su mnogi Židovi dali veliki doprinos splitskoj kulturi i razvitku grada Splita, kao npr. Daniel Rodigo koji je u 16. st. potaknuo izgradnju splitskog lazareta i poznati nakladnik, tiskar i bibliograf Vid Morpurgo. Saznali smo i kako je bilo splitskim Židovima tijekom Drugog svjetskog rata te dijelimo nadu da se takva stradanje neće više nikada ponoviti ni jednom narodu ili skupini.

Zatim su i mlađi učenici razgledali Dioklecijanovu palaču, a stariji su u pratnji učitelja pogledali predstavu Kazališni sat, najdugovječniju splitsku predstavu koja se izvodi već četvrt stoljeća. To je ustvari predstava o tome kako nastaje – predstava. Ako je itko u ovoj eri računalne tehnologije, filmova, serija i društvenih mreža bio skeptičan kako će učenici prihvatiti predstavu, sigurno se iznenadio snažnim pljeskom i glasnim smijehom koji svjedoči da je predstavila ostavila jako pozitivan dojam na učenike. Još dugo će se prepričavati anegdote i dogodovštine ove zabavne predstave.

Eto, tako smo iskoristili našu terensku nastavu i zaključili kako je može biti zanimljivija i učinkovitija od klasične pa jedva čekamo kamo ćemo idući put ići i što ćemo novoga naučiti. 

Pogledajte kako nam je bilo u fotogaleriji!





[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju